Optoelectronică

Coordonator

Catalogul disciplinelor

Prezentare generală

Programul de Masterat de Optoelectronică este coordonat de Departamentul Tehnologie Electronică și Fiabilitate (TEF), în colaborare cu Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Microtehnologie (IMT). Cadrele didactice participante sunt din Departamentul Tehnologie Electronică și Fiabilitate, Departamentul de Fizică, Departamentul de Matematică, precum și specialiști din institute de cercetare și din industrie (Microchip, Infineon, etc). Disciplinele studiate asigură atât pregătirea fundamentală în domeniul optoelectronicii, cât şi pregătirea de specialitate în diferitele subdomenii ale optoelectronicii.

Cui i se adresează?

Absolvenţilor de studii universitare de licenţă din domeniile: inginerie electronică şi telecomunicaţii, calculatoare şi tehnologia informaţiei, inginerie electrică, ingineria sistemelor, informatică, mecatronică și robotică, inginerie aerospaţială, inginerie de armament, rachete şi muniţii, inginerie energetică.

Obiectivele programului de masterat

• Specializarea în conceperea, proiectarea şi fabricarea dispozitivelor şi circuitelor optoelectronice;
  • Însuşirea metodelor moderne de proiectare asistată aplicate în domeniul dispozitivelor fotonice;
  • Specializarea în domeniile tehnologice specifice realizării dispozitivelor şi circuitelor optoelectronice;
  • Specializarea în proiectarea şi configurarea sistemelor şi reţelelor de comunicaţii optice.

Competențe de specialitate oferite absolvenților

• Aplicarea cunoştinţelor fundamentale şi de specialitate pentru rezolvarea unor probleme tehnice complexe, specifice domeniului optoelectronică;
  • Modelarea numerică, analiza şi simularea în optoelectronică;
  • Elaborarea unor soluţii inginereşti pentru: materiale pentru optoelectronică, dispozitive optoelectronice şi fotonice, senzori și traductoare optoelectronice, circuite de comandă, control și prelucrare a semnalului pentru dispozitive optoelectronice, sisteme și reţele optice de comunicaţie.

Exemple de direcții de cercetare abordate

• comunicații optice neghidate (FSO)
  • comunicații optice în spectrul vizibil (VLC)
  • aplicații ale senzorilor optoelectronici