Desfășurarea activității de practică obligatorie prevăzută în planul de învățământ pentru studenții anului III din ciclul de licență în anul universitar 2023-2024

Perioada de practică pentru anul universitar 2023-2024 este cuprinsă în perioada 26/08/2024 – 03/09/2024.

Durata practicii este de 360 ore.

Organizarea practicii în cadrul facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Infromației se va face conform următorului calendar:

• Până pe data de 24 mai 2024
    • transmiterea de către companii a ofertei locurilor de practică (Centralizarea locurilor de practică oferite de companii)
    • încheierea unui protocol (convenție cadru) pentru organizarea practicii între companie și Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației din cadrul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București. (Protocol de colaborare și Oferta detaliată a locurilor de practică)
  • 25 martie 2024 – 31 mai 2024
    • Studenții se înscriu pe locurile oferite prin platforma specificată, iar companiile efectuează procesul de selecție și anunță rezultatele interviului.
  • 22 aprilie 2024 – 14 iunie 2024
    • semnarea contractului (convenției) de practică tripartit între facultate, companie și student. (Anexa 2_2022)

Stagiul de practică a studenţilor se organizează în conformitate cu Legea nr. 258/2007 din 19/07/2007 publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 493 din 24/07/2007 şi Ordinul nr. 3955 din 09/05/2008 al Ministrului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului publicat în Monitorul Oficial nr. 440 din 12/06/2008.

Practica studenţilor se organizează și se desfăşoară numai la companiile care au încheiat o convenție-cadru (Protocolul de colaborare + Oferta locurilor de practică) de colaborare cu Facultatea ETTI sau în laboratoarele de cercetare ale Facultății ETTI.

PRACTICA în cadrul facultății se va desfășura ca și în anii trecuți doar prin intermediul platformei de practică a facultății (https://practica.etti.pub.ro), iar documentele necesare înscrierii firmei pe platformă vor putea fi aduse în format fizic la facultate (biroul A220) sau transmise prin email la adresa de email iulia_angela.popa@upb.ro, până la data de 16 mai 2024 inclusiv.

Companiile partenere de practică care au semnat convenție cu facultatea sunt afişate pe platforma de practică a facultății ETTI (lista cu aceste companii se va actualiza pe măsură ce se vor încheia și alte convenții noi).

Alte observații:

• Pe perioada de practică, partenerul de practică îl poate angaja pe practicant, conform legislaţiei în vigoare, pe baza unui contract de muncă pe durată determinată.
  • Dacă stagiul de pregătire practică nu se efectuează cu contract de muncă, partenerul de practică poate totuşi, dacă doreşte, să acorde practicantului o indemnizaţie, gratificare, primă sau avantaje în natură.

Datele de contact ale responsabilului cu practica din partea facultății ETTI
Popa Iulia-Angela
E-mail: iulia_angela.popa@upb.ro