Curs gratuit Linux by Ericsson. Înscrie-te acum!

Pentru construirea unei cariere în domeniul Tech, specialiștii Ericsson au pregătit un nou curs prin care poți să dobândești cunoștințe esențiale de Linux.

Vei avea acces la cele mai noi informații din domeniu, care să te ajute să înțelegi mai bine acest sistem – de la natura open source la aplicabilitatea în securitate, cloud computing, servere, automatizări, IoT sau conteinarizare și docker.

Ce vei învăa:

• Instalare Linux virtual machine ṣi package management;
  • File system navigation ṣi management;
  • User ṣi group administration;
  • Concepte de networking ṣi command-line;
  • Permissions ṣi security;
  • Process management;
  • System monitoring ṣi performance;
  • Shell scripting;
  • System administration ṣi troubleshooting.

Cum te înscrii:

Trimite un email la adresa ms-it-ro-auto@ericsson.com împreună cu o scrisoare de intenṭie în care să ne spui de ce îṭi doreṣti să participi ṣi cum crezi că te va ajuta acest curs.

! Înscrierile la curs se pot realiza până la data de 18 Octombrie, cu condiția ca toate locurile să nu fie ocupate anterior. !

Important: pentru a participa la acest curs este necesar să cunoṣti sistemele de operare ṣi să ai access la un laptop sau desktop cu suficiente resurse pentru a rula o maṣină virtuală.

Cursul este destinat studenților din anii II și III, însă, în cazul în care rămân locuri disponibile, pot aplica și alți studenți care dispun de cunoștințele și resursele necesare menționate.