Evaluarea activităţii de pregătire a proiectului de diplomă/dizertație

Pe perioada ultimului semestru studenţii elaborează proiectul de diplomă/dizertație, activitate prevăzută în planul de învăţămînt în cadrul disciplinelor Pregătire proiect diplomă şi Practică pentru proiect diplomă, respectiv Activitate cercetare şi elaborare proiect dizertaţie și Practică pentru proiect dizertaţie.

• La termenul din calendar, conducătorii proiectelor trebuie să completeze punctajele aferente acestor discipline. Dacă sunt mai mulți conducători, cel de pe prima poziție este cel care completează.
  • Acordarea calificativului Admis este condiţionată de acordarea unui punctaj de minim 50% la fiecare criteriu, respectiv 50% în total la dizertație.
  • În cazul dizertației, se poate aduce și o adeverință (formatul acesteia nu este fix) de la o companie la care s-a efectuat practica pentru proiectul de dizertație. Dacă practica s-a efectuat în laboratoarele facultății, profesorul îndrumător poate echivala adeverința cu acest lucru.
  • În cazul în care punctajul este mai mic de 50% sau nu este completat, se va trece Respins în cataloagele celor două discipline, ceea ce conduce la neacordarea punctelor de credit aferente şi, prin urmare, studentul nu poate absolvi anul terminal şi nu poate susţine examenul de diplomă/dizertație în sesiunea din iunie/iulie.
  • În cazul în care la sfârșitul semestrului II studenţii nu au obținut calificativul Admis, aceştia îşi pot continua activitatea de pregătire a proiectului pe perioada verii şi să obţină de la conducătorul de proiect un punctaj pentru sesiunea din toamnă.
  • Dacă studentii din anul terminal nu obțin calificativul Admis în acest an universitar la disciplinele respective, ei vor repeta anul si vor avea ca diferențe (inclusiv) aceste două discipline care totalizează 10 puncte de credit, pentru care vor plăti taxa de refacere de disciplină.