Înscrierea la examenul de diplomă

Pentru înscriere trebuie parcurși următorii pași:

1. Încărcarea în contul personal de pe platforma ETTI http://etti.pub.ro/absolvire a următoarelor documente, în intervalul specificat în calendarul de absolvire:
    1. Cererea de înscriere de pe studenti.pub.ro cu semnătura conducătorului de proiect. Este opțională prezența mediei de absolvire pe această cerere (în special în situația în care unele note la restanțe sunt trecute cu întârziere), dar cererea nu va fi procesată până când studentul nu va promova toate examenele.

Cererea de înscriere trebuie completată on-line pe platforma studenti.pub.ro de către fiecare absolvent în contul propriu. În formularul Proiect de diplomă absolventul trebuie să selecteze sesiunea curentă, să completeze titlul proiectului (cu diacritice și să fie IDENTIC cu titlul temei din Anexa 1), să selecteze din listă coordonatorul, iar dacă acesta nu apare în listă, să selecteze “altă universitate” şi să scrie numele coordonatorului. Apoi formularul va fi salvat și semnat de către student și coordonator.

ATENŢIE! Titlul temei va fi obligatoriu în limba de română, iar pentru programele în limba engleză se adaugă și titlul în limba engleză.
    2. Declaraţie de originalitate: se tipărește, se completează de mână, se semnează și datează, se scanează și este diferită de declarația de onestitate care se include în proiect (Anexa 5 din regulamentul de absolvire ETTI).
    3. Cartea de identitate, scanată
    4. Dovada completării chestionarului de angajabilitate de pe studenti.pub.ro (doar dacă nu vă apare în contul de pe studenți, folosiți acest link: https://alumni.upb.ro/contact/chestionar-angajabilitate-2021) – se completează online, se salvează și se încarcă dovada care apare după completare
  2. Următoarele documente nu se încarcă în contul personal:
    1. Dovada de plată a taxei de examen pentru cei care au studiat în regim cu taxă sau repetă examenul de finalizare a studiilor – se trimite prin e-mail la adresa secretariat@electronica.pub.ro
    2. Fișa de lichidare nu mai face parte din documentele pe care le depune studentul la înscriere, deoarece începând cu anul universitar 2019-2020 se completează de către secretariat.
    3. Două fotografii realizate recent, pe hârtie fotografică, color, format 3x4cm. Pentru aceasta aveți la dispozitie trei modalitati:
      • prin poșta română;
      • prin curierat rapid;
      • depunere la cutiile metalice din incinta secretariatului.

Pentru primele două modalități, costurile vor fi suportate de dumneavoastră. Pentru cea de-a treia, se folosesc cele șase cutii metalice din incinta secretariatului, fiecare pentru câte o specializare. Indiferent ce metodă alegeți, vă rugăm să trimiteți sau să depuneți pozele într-un plic pe care să scrieți numele, prenumele, specializarea, iar pe spatele pozelor, de asemenea, să scrieți numele, prenumele și specializarea.

După înscriere:

• Secretariatul va verifica conformitatea documentelor depuse și veți primi observații dacă sunt probleme. După ce acestea sunt complete și corecte, butoanele de încărcare vor deveni inactive.
  • Proiectul de diplomă (în format PDF)  precum și Rezumatul proiectului de diplomă (în format PDF) se încarcă pe platforma http://etti.pub.ro/absolvire (atenție, nu pe platforma studenti.pub.ro; puteți încărca și acolo dar nu se ia în considerare) în perioada din calendar. Acest proiect este analizat și notat de comisie.

Afişarea planificării susţinerii examenelor de diplomă

Secretarii comisiilor întocmesc planificarea pe zile şi ore a examenului de diplomă pe baza documentelor de înscriere. Nu se efectuează o înscriere suplimentară la secretarii de comisie. Link-ul planificării va apărea pe pagina cu calendarul cu circa două zile înaintea susținerii.