Tehnologii software avansate pentru comunicaţii

Sorin Zoican

Coordonator

Catalogul disciplinelor

Prezentare generală

Programul de masterat Tehnologii Software Avansate pentru Comunicații (TSAC) are ca obiectiv principal pregătirea în subdomeniul inginerie software în vederea concepției, realizării și integrării sistemelor software cu orientare în domeniul sistemelor, rețelelor și serviciilor de telecomunicații. Necesitatea acestei specializări derivă din ponderea mare a sistemelor software în ansamblul sistemelor, rețelelor și serviciilor de telecomunicații, acoperind o arie largă de software de bază, rețea și aplicații. În aceste direcții, absolvenții vor avea cunoștințe și capabilități privind definirea și specificarea cerințelor inițiale de sistem, definirea și structurarea arhitecturilor software, specificarea, validarea, proiectarea, implementarea, testarea, integrarea, întreținerea și dezvoltarea subsistemelor software. Vor exista de asemenea competențe specifice în domeniul sistemelor de securitate.

Cui i se adresează?

Programul de master TSAC se adresează absolvenților studiilor universitare de licență cu diplomă de absolvire în domeniile: Calculatoare și tehnologia informației, Inginerie electronică și telecomunicații, Inginerie electrică, Ingineria sistemelor, Inginerie și management, Ingineria economică în domeniul electric, electronic și energetic.

Obiectivele programului de masterat

Obiectivele programului de master TSAC sunt dobândirea competențelor specifice și formarea de specialiști în domeniul tehnologiilor software în vederea ocupării de poziții tehnice în unele dintre următoarele categorii de organizații:

• Operatori de rețea și servicii pentru telecomunicații fixe și mobile
  • Constructori de echipamente de telecomunicații
  • Integratori de sisteme
  • Dezvoltatori de soluții software integrate
  • Administrație de rețea (entități guvernamentale, bancare, industriale, servicii)
  • Furnizori de conținut
  • Institute de cercetare – dezvoltare tehnologii software pentru rețele și servicii

Competențe de specialitate oferite absolvenților

Absolventul programului de master TSAC va avea cunoștințe și abilități privind:

1. Cunoștințe avansate de inginerie software și arhitecturi software cu orientare către sistemele de telecomunicații integrate
  2. Cunoștințe de limbaje si instrumente specializate pentru inginerie software
  3. Analiza și modelarea sistemelor SW, inclusiv a sistemelor mari,utilizând tehnici orientate pe obiecte.
  4. Programare de aplicații funcționând în rețea și WEB
  5. Sisteme de operare, baze de date, sisteme distribuite, sisteme în timp real
  6. Sisteme de securitate a informației
  7. Concepția și realizarea completă a unui sistem software cuprinzând:
    1. Definirea și detalierea cerințelor inițiale pentru realizarea unui sistem de telecomunicații
    2. Definirea și detalierea ierarhizată a arhitecturii de sistem prin aplicarea conceptelor moderne de structurare (ex. UML, etc.)
    3. Specificarea subsistemelor și interfețelor folosind limbaje și tehnici de specificare (inclusiv metode formale, ex. SDL, etc)
    4. Elemente de validare a corectitudinii funcționalității sistemelor
    5. Partajarea funcțiilor pe subsisteme și alocarea sarcinilor pentru hardware și software
    6. Proiectarea, implementarea, testarea și depanarea subsistemelor software (se vor folosi limbaje precum: C, C++, Java, limbaje pentru aplicații și servicii WEB, XML, etc.)
    7. Integrarea cu subsistemele hardware, în sistemul complet
    8. Testarea funcțională și de performanțe a sistemului integrat în mediu simulat și real
  8. Documentarea, întreținerea, corectarea și dezvoltarea (upgrade) sistemelor software de telecomunicații
  9. Cunoștințe privind subsisteme software specifice pentru sistemele, rețele și servicii de telecomunicații